SAKLI İSTASYON

 

Bütün gazetecilerin önünde durmuş büyük bir mutlulukla yaptığı keşfin keyfini çıkarıyordu. Arkasından, tüm kazı ekibinin mutlu çığlıkları ve patlatılan şampanyaların sesleri çok net duyuluyordu. Bölgeyi saran dağların engin yükseltileri arasından bulup çıkardıkları bu arkeolojik kalıntı bir döneme ışık tutacak, paha biçilemez bir eserdi. Sonunda gazetecilerin bitmek tükenmek bilmeyen merakı üstün çıkmış ve kazı alanına yapılacak küçük bir gezintiyi kabul etmişti ve diğer çalışanların da katıldığı grup hemen yola koyuldu.

Bulundukları yer kazı alanına bir kilometre mesafedeydi fakat yalçın kayalıklar her ne kadar yıldırıcı olsa da bu coşkun kalabalık kazı alanına gitmeye epey kararlıydı. Yola çıkarken bir gazeteci şöyle bir soru sordu:

“Efendim yıllardır bu kazı için uğraşıyorsunuz. Söyler misiniz başınıza kötü bir olay gelmesinden korkmadınız mı?”

Soğuk ve sorgulayan gözlerle bakıp: ”Ne gibi?”dedi.

“Şey, bilirsiniz eski mezarların bulunduğu kazı alanlarında genelde tuhaf ölümlerle karşılaşılır. Bu sizi tedirgin etmiyor mu?”

Alaycı ve komik bir ifade takınarak: ”Öncelikle belirtmek isterim ki, bizim bulduğumuz yapı bir mezar değil ve arkeolojik kazılarda oluşan bazı talihsiz olaylar ancak sizin gibi insanları korkutabilir.” Sözlerini bitirince kafilenin en önündeki yerine geçti ve gruba liderlik etmeye başladı. O grubun önüne geçerken gazetecinin ağzından belli belirsiz bir laf çıktı: ”Göreceğiz….”

Kafile, nihayet kazı alanına geldiğinde alışık olunmayan bir durumla karşılaştı. Tuhaf ama kazı alanında hiçbir görevli yoktu. Issızlığın ortasına düşmüş gibiydiler. Gazetecilerin ve tüm kazı ekibinin oluşturduğu kafile bir an rüzgarın şarkısını dinlemeye daldı. Sonunda kazıyı yapan arkeolog bu anlamsız durumu geçiştirmek için grubun dikkatini üzerine çekip:

“Baylar ve bayanlar, asırlardır bu dağların içinde saklı olan bir yapıyı sizlere sunmaktan şeref duyarım. Lütfen…Bu taraftan…”

Ve sonunda kazıdan çıkarılan yapı tam karşılarındaydı işte. Bir dağın yamacı ortasından oyulmuş ve yarısı bu dağın içine gömülü halde bulunan o devasa taş yapı eskinin tapınaklarını andırır şekilde duruyordu karşılarında. Kalabalık büyülenmiş bir halde bu taş yapıya bakarken  gazeteci elini havaya kaldırarak şöyle seslendi: ”Bu yazılar ne anlama geliyor? Açıklar mısınız?”

Arkeolog yazıya bakarak şöyle söyledi:”Açıkçası bulunan yapıyla pek alakasını bulamadığımız bir yazı bu. Şöyle yazıyor:

“Burası varoluşun son noktası. Burası ebediyetin başlangıcı. Burası saklı kalmış gerçeğin geçidi.” Sanırım açıklayıcı olmuştur.

Bu sözlerle beraber eski yapının içinden eliyle yüzünü kapatan ve çığlık çığlığa koşturup duran bir adam çıktı. Ve kafilenin üzerine doğru koşmaya başladı.Tam o anda yerden, toprağın içinden çıkan siyah bir duman adamı çevrelediği gibi ortadan yok olmasını sağladı. Arkeolog ve diğerleri ne olduğunu anlamaya çalışırken o duman kütlesi tüm grubun etrafını çevreledi ve birden bire bütün grubu çığlıklar içersinde toprağın derinliklerine doğru çekti. Geriye yalnızca arkeolog ve gazeteci kalmıştı. Arkeolog her şeyin bittiğini sandığı sırada, topraktan, paramparça halde görünen iki kol çıkıp bacaklarından yakaladı. Ve o bitmeyen haykırışlarını savururken, gazeteci, yavaş adımlarla önüne kadar geldi. Adam toprağa çekilirken gazeteci son  sözlerini söyledi:

“Burası varoluşun son noktası.Burası ebediyetin başlangıcı. Burası saklı kalmış gerçeğin geçidi. Burası bir istasyon. Son yolculuğun yapıldığı yer. Burası bir toplu mezar. Ama sizin iğrenç, çürümüş bedenlerinizin değil, onun içindeki mücevherin mezarı. Burası “Saklı İstasyon”. Burası ruhlarınızın ebediyete ulaştığı yer.

Gazetecinin son sözleriyle beraber hem arkeolog hem de bulunan istasyon, toprağın derinliklerine gömülmüştü. Ve o görevini tamamlamanın vermiş olduğu rahatlıkla, rüzgara kapılıp ortadan kayboldu. Ta ki başka bir zamanda, başka bir yerde, başka bir şekilde, istasyon tekrar ortaya çıkıncaya kadar….

Yazan: Umut Külen

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s